dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

2022 DHBT Mülakat (Diyanet Akademisi Aday Din Görevlisi) Başvuruları Başladı!

2022 DHBT Mülakat (Diyanet Akademisi Aday Din Görevlisi) Başvuruları Başladı!
26.12.2022

Diyanet İşleri Başkanlığın İnsan Kaynakları Müdürlüğü, 21 Aralık 2022 tarihinde “Diyanet Akademisi Aday Din Görevlisi” alım ilanını yayımladı. Diyanet Akademi’ye 6200 aday din görevlisi alınacağını duyurmuş. Bunun 1300’ü Kur’an Kursu  Öğreticisi, 4600’ü İmam-Hatip ve 300’ü ise Müezzin-Kayyım’dır.

2022 DHBT Mülakat Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Yayımlanan ilana göre başvurular 26 Aralık 2022 tarihinde başlayacaktır.

2022 DHBT Mülakat Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

26 Aralık 2022 tarihinde başlayan mülakat başvuruları 06.01.2023 (saat 16:30)’da son bulacaktır.

2022 DHBT Mülakatlarına Başvurumu Nereden ve Nasıl Yapacağız?

Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 26.12.2022-06.01.2023 (saat 16:30) tarihleri arasında “sinav.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden e-devlet bilgileri ile giriş yaparak yapılacaktır. Yükseköğrenim mezunu adayların lisans ve ön lisans öğrenim durumları elektronik ortamda tespit edilecektir. Yükseköğrenim bilgileri elektronik ortamda bulunmayan adaylar, başvuru işlemlerinden önce mezuniyet bilgilerini ilgili kurumlar (üniversiteler) aracılığıyla elektronik ortama kaydettireceklerdir. (Mezuniyet belgesi görünmeyen ortaöğretim mezunları, sistemden ön başvuru yapıp, ön başvurularını onaylatmak için 26.12.2022-06.01.2023 tarihleri arasında (saat 08:30- 16:30 arası) herhangi bir il/ilçe müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir.) Elektronik ortamdaki başvuru ekranına öğrenim bilgileri gelen adayların başvuruları otomatik olarak onaylanacağından ayrıca il/ilçe müftülüklerine müracaat etmeyeceklerdir.

2022 DHBT Mülakatlarına En Etkili Nasıl Hazırlanırım?

Bu alanda fenomen isimler Ömer Faruk Altun hocamızın çıkardığı “DHBT Mülakatlarına Hazırlık Kitabı” almanızı tavsiye ederiz. Kitap hakkında detaylı bilgi ve sipariş için tıklayınız!

 

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

 1. Zeynep Aydın dedi ki:

  Öncelikle merhaba ben düz lise ilahiyat önlisans mezunuyum düz lise olduğum için önlisans bölümüne ek puansız yerleştim ve bu benim için bir dez avantaj oldu bu sene dhbt ve kpss sınavına girdim yeterli puanı almama rağmen tercih yapamıyorum diyanetin bütün iletişim notlarını arıyorum fakat hepside meşgul çalıyor bize neden böyle bir haksızlık yapıldı anlamıyorum biz daha neden sınava girdik hiç bir kamu alımına başvuruda yapamıyorum çünkü her yere kendi bölümünü okumuşları alıyorlar hakkımı helal etmiyorum

  1. Zeynep dedi ki:

   Diyanet personel alım ilanını açıkladı.Bayanlar, imam ve müezzin olamayacağına göre,KKÖ olarak hiç bir önlisans mezunu için alım yapmayacak.Bayanlar için sadece lisans mezunu ve hafız lisans mezunları için alım yapıyor.Bu bir haksızlıktır; doğru!.Ama durum şimdi böyle.Umarım bu kadar çok önlisans mezunlarını (bayan olarak) bir daha mağdur etmez.Yazık oldu gerçekten o kadar çok emeklerimize.Ben şahsen dhbt sınavına gecemi gündüzüme katarak çalışmıştım.Üstelik ailemden, kendimden bir çok şeylerden ferâgat ederek.Temennim en kısa sürede,bir sonraki diyanet alımlarında bu haksızlık düzeltilir.

  2. Kübra dedi ki:

   Bende ayni haldeyim mezun olali 4 sene oldu. Sesimizi nasil duyurucaz bilmiyorum. En azindan başvuru yapabilsek de puanimiz yetmediginden mulakattan gecemedgimizden atanamasak yanmam. Basvuru bile yapamiyoruz bende hakkimi asla helal etmiyorum. Zamaninda imam hatiplilere yapilan haksızlık simdi imam hatipli olmayip da ilahiyat okuyana yapiliyor. Ve hala ilahiyat onlisans diye bir bolum var en azindan sart koyun ihl okuyanlar tercih edebilir diye de bizim gibi başı yananlar uzulmesin

  3. Hilal dedi ki:

   Bende önlisans mezunuyum başvuru yapmaya çalışıyorum ama olmuyor neden acaba

 2. Betül dedi ki:

  Ben İHL+Hafız kategorisinden girmek için sıfırdan 5 ayda kpss ye hazırlandım güzel bir puan aldım sonra dhbt gece gündüz çalıştım sağlık problemleri yaşadım gerçekten bu yaptıkları çok büyük haksızlık önceden hiçbir şey söylemediler sadece kendim için değil mağdur olan tüm arkadaşlarım için CİMER e bile şikayet ettim. O kadar emeğim emeğimiz boşa gitti!!!

  1. Gözcü dedi ki:

   İHL + Hafız kategorisine 400 kişilik kontenjan açılmış ve son sıradaki adayın KPSS puanı da 62,11 olarak görülüyor. Siz neden başvuru yapamıyorsunuz.

 3. Yasemin dedi ki:

  Şimdi ben ihl+önlisans mezunu olarak ne kadro mülakatına ne de fahrilik mülakatına sınavlarına başvuru yapamıyor muyum yani ?

 4. Rumeysa dedi ki:

  Selamun aleyküm.İlahiyat Lisans son sınıf öğrencileri alımdan faydalanabiliyor mu acaba? Hatta şu an tek dersim var mezun olmak icin. Diploma şart mi

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi