dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

Son Sınıf Öğrencileri 2022 DHBT’ye Girebilir mi?

Son Sınıf Öğrencileri 2022 DHBT’ye Girebilir mi?
05.10.2021

DHBT son zamanlarda kulağınıza gelecek bir kısaltmadır. DHBT bir sınavın kısaltmasıdır. DHBT sınavı KPSS sınavının aşamalarından bir tanesidir. DHBT nedir? DHBT sınavı hangi amaçla yapılmaktadır? DHBT sınavına kimler girebilir? DHBT sınavında hangi konular ile ilgilidir? DHBT hangi kurum tarafından yapılmaktadır? DHBT konusu ile ilgili bütün bilgileri sizler için derledik.

DHBT sınavı KPSS sınavının bir aşamasıdır ve din hizmetleri alan bilgi testi olarak da açılımı bulunmaktadır.

DHBT Nedir?

DHBT sınavı Diyanet İşleri Başkanlığında görev almak insanların girmiş olduğu bir sınavdır. Diyanet işlerinde görev almak isteyen insanlar KPSS genel kültür, genel yetenek sınavının yanında lisans alanında DHBT sınavına başvurmamalılardır. Din İşleri Başkanlığında din ile alakalı görevlerde yer almak için DHBT sınavına girmek zorunludur.

Kimler 2022 DHBT Sınavlarına Başvurabilir?

DHBT sınavına birçok kesimden insan başvurabilmektedir. DHBT sınavına son sınıfta okuyan lise öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Mezun olmuş ve mezun olacak İmam Hatip lise, İlahiyat önlisans ve  İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrenciler ve mezunlar başvurabilir. KPSS puanı gibi 2 yıl geçerli bir puan olduğu için 2 yıl içerisinde okulu bitirecek öğrencilerde sınava başvurabilir fakat okulu bitmeden bir tercih yapamaz.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
ETİKETLER: ,
Yorumlar

  1. Melik dedi ki:

    Selamün aleyküm şimdi ben 11 .sınıf öğrencisiyim bu sene dhbt ye girip 12. Sınıfta ise kpss ye girsem olur mu Allah razı olsun

  2. Ali dedi ki:

    Selamünaleyküm ben imamhatip öğrencisiyim okulum bitmiş ama alttan iki dersim kalmış ek sınavlara girecem ama ek sinavda şubat in başında olacak görev alabiliyomuyum teşekkürler

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup