dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

2024 DHBT Sınavına Girmek İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

2024 DHBT Sınavına Girmek İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekir?
12.09.2021

DHBT’ye girmek için KPSS’den kaç puan almak gerekir? sorusunun yanıtı din hizmetlerinde görev almak isteyenler tarafından araştırılıyor.  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Peki DHBT için KPSS baraj puanı kaç? İşte DHBT’ye girmek isteyenler için KPSS’den kaç puan almak gerektiği hakkında detaylar.

2024 DHBT’YE GİRMEK İÇİN 2024 KPSS’DEN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

DHBT’ye girmek için herhangi bir KPSS puan sınırı bulunmamaktadır. KPSS puanınızın hesaplanmış olması yeterlidir. KPSSDHBT puanınızın oluşmasından KPSS puanının %30’u alınmaktadır.

2024 DHBT İÇİN KPSS ŞART MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak KPSS ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar. Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, kısa adıyla KPSS, istisnai atamalar hariç, devlette memur olmak için gerekli bir sınavdır. Hangi kurum olursa olsun, devlet memuru olarak çalışmak isteyenler KPSS’ye girmek durumundadır.

Kurumlar kendi kriterleri yanında alacakları personelden güncel KPSS puanı da talep etmektedirler. Bu puan kurumdan kuruma değişmektedir. Adayların, alabilecekleri en yüksek puanı almaları fayda sağlayacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin KPSS Lisans – Ortaöğretim yada Önlisans kısmının Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu ile DHBT’ye katılmaları zorunludur.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

  1. Bjk dedi ki:

    Kpss 60 olup dhpt düşükse hesaplanamazsa ne yapmak lazm cok zordu sinav ya bilgm cok iyi ama diyanet giremez miyiz yinede

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi