dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

2022 DHBT Başvuru Şartları Nedir?

2022 DHBT Başvuru Şartları Nedir?
17.09.2021

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

DHBT puanı iki yıl geçerli olduğundan 2020 DHBT puanı bir daha ki 2022 DHBT’ye ye kadar geçerlidir.

2022 DHBT Başvuru Şartları

 1. Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 2. Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 3. DHBT puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2022 DHBT’ye girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.
 4. Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Ayrıca;

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani, halen imam hatipte okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açık Öğretim İHL’de okuyup bir sonraki DHBT sınavına kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Tabi ki mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat Ön Lisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava “mezun olacakları kategoriden” girebilirler.

Ön lisans diploması almaya hak kazanmış ya da sınava başvurduğu yıl hak kazanacak adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Aynı şekilde 4 yıllık fakülte diploması almaya hak kazanmış ya da sınava başvurduğu yıl hak kazanacak adaylar sınava ön lisans düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri iki yıllık bitirecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyan ve 2. sınıfta olanlar iki yıllık bitirecek durumda iseler, ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Bir adayın hem KPSS Lisans’a hem de KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir.

Kaynak:dhbtokulu.com

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

 1. ahmet atıcı dedi ki:

  hocam ben işletme lisans mezunuyum.ikinci üniversite olarak AÖF den ilahiyat okuyorum.şuan ikinci sınıftayım.ayrıca yine AÖL den de yani açık liseden de hızlandırılmış olarak imam hatip lisesi okuyorum(2 yılda bitiyor). ben bu yıl ilahiyat önlisanstan mezun olabilecek konumdayım. şimdi ben hem KPSS ye hem de DHBT ye lisans düzeyinde girmem gerekiyor.fakat alımlarda yani tercih yaparken benim lisansa göremi yoksa önlisansa göremi tercih yapmam gerekiyor? çünkü diploma önlisans,gireceğim sınav lisans. nasıl olacak acaba? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler….

 2. İ.Eren dedi ki:

  Teşekkürler

 3. kadriye dedi ki:

  selamun aleykum hocam ben temel lise mezunuyum suan islami ilimler arapça ikinci sınıfım dhbte girebilirim

 4. ceren dedi ki:

  2022 dhbt sınavına gireilmek için kpsseden en az 60 puan şartı var mı

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 2. Grup