dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

DHBT İçin Hangi Kpss Puanı Gerekli?

DHBT İçin Hangi Kpss Puanı Gerekli?
01.11.2023

DHBT Sınavı

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ÖSYM tarafından yapılan, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyen adayların kariyer yolculuklarındaki önemli bir aşama olarak dikkat çekiyor.

2024 yılında gerçekleştirilecek DHBT sınavında, adaylara iki farklı test sunuluyor: DHBT-1 ve DHBT-2. Her iki testte de adaylara 20’şer soru yöneltilecek. Bu sınav, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda din görevlisi olmayı hedefleyen adayların alan bilgilerini ölçmek amacıyla düzenleniyor. Adayların, belirtilen tarihlerde sınava katılım göstererek başarılı bir performans sergilemeleri, başkanlık bünyesindeki kariyer fırsatları için kritik bir öneme sahip.

HANGİ KPSS PUANI?

Adayların eğitim seviyelerine göre değişen puan türleri, lise, lisans ve ön lisans düzeyinde farklılık gösteriyor.

Ortaöğretim (lise) seviyesinde İmam Hatip ve dengi liselerden mezun olan adaylar için hesaplanacak puan türü KPSS P122 olacak. Lisans düzeyinde mezun olan adaylar için KPSS P124, ön lisans mezunları için ise KPSS P123 puan türü esas alınacak.

Bu önemli bilgilendirmeyi adayların doğru bir şekilde hazırlık yapabilmeleri için paylaşıldı. Adayların sınav sonuçlarına göre Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak atanmaları bekleniyor. Bu bilgilendirmenin adaylar için rehberlik edeceği ve onların daha bilinçli bir hazırlık sürecine girmelerine yardımcı olacağı düşünülmektedir.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi