dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Sağanak Yağışlı
15°C
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C
Salı Parçalı Bulutlu
16°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C

DHBT ile Nasıl İmam Olunur?

DHBT ile Nasıl İmam Olunur?
DHBT Mülakat Online Seminer Programı
25.09.2021
A+
A-

İmam olmayı düşünenler nasıl olacakları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. İmam olmayı düşünenlerin öncelikle imam hatip lisesinde mezun olması gerekmektedir. Bunun dışında düz liseden mezun olanların ise ilahiyat bitirmesi gerekmektedir. İmam nasıl olunur? İmam olmanın şartları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

İmam atamaları, Diyanet işleri tarafından yapılmaktadır. Kişilerin imam olabilmeleri için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi imam hatip lisesinden mezun olmaktır.

İmam Nasıl Olunur?

İmam olmak için sadece imam hatip lisesinden mezun olması gerektiği ile alakalı yanlış bir kanı vardır. Ancak imam olmak için farklı bir yöntem daha bulunmaktadır.

Düz liseden mezun olan kişiler 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında imam olabilmektedirler. İmamlık sadece erkeklerin yapabileceği bir meslektir. Bunun yanında imam olmak için hafız olma şartı bulunmamaktadır.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

İmam hatipten mezun olmasanız bile imam olma şansınız vardır. Bunun için normal lise mezunlarının üniversite sınavına girerek 2 yıllık ya da 4 yıllık İlahiyat okuması gerekir.

Bu eğitimleri bitirenlerin Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavına girmesi ve bu sınavda başarılı olması gerekmektedir. Bunun yanında imam olmak isteyenlerin KPSS sınavına girme şartı da bulunmaktadır.

İmam Olmanın Şartları Nelerdir?

İmam hatipten mezun olan kişiler direkt DHBT sınavına girebilmektedir. Atama yapılırken İmam hatip lisesinden mezun olanlar ile üniversite ilahiyat bölümünden mezun olanlar arasında fark bulunmamaktadır.

Din Hizmetleri sınavı, Diyanet tarafından ÖSYM’ye yaptırılan bir sınavdır. Bu sınav sözlü ve yazılı olarak iki kısımdan oluşur. Önce adaylar sözlü sınava girmektedir.

Sözlü sınavlarda adaylara;

Cemaate namaz kıldırma

Mevlit yönetme

Kur’an-ı Kerim okuma ile alakalı sorular sorulmaktadır.

Sözlü sınavı geçen adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanır. Yazılı sınavda adaylara okulda görmüş oldukları dersler ile ilgili sorular sorulur.


Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen imamlar için talebin artmasına oranla her yıl emekli olan imam ve vaizin sayısında yaşanan artış ve her geçen gün artarak devam eden yeni Camilerden dolayı imamlar iş bulmak konusunda en az sorun yaşayan meslek gruplarından bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Lise Mezunu Olmayan Biri İmam Olabilir Mi?

İmam olmak için imam hatip lisesinden mezun olmak ya da düz liseden sonra ilahiyat alanında ön lisans veya lisans bitirmiş olmak gerekiyor. İmam olabilmek için KPSS ve DHBT şartları da koşuluyor. Yani imam olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyor.

Diyanet İşleri Bakanlığı Bünyesinde İmam Olmak İçin Neler Gerekli? 

İmamlık bir kamu hizmetidir. Bu yüzden imamlar özel sektörde mesleklerini icra edemeyen bir kamu personel meslek grubuna dahildir. Bu şartı sağlayabilmek için her imam adayının her kamu personel adayı gibi merkezi olarak uygulanan KPSS sınavından en az 50 puanı almış olması gerekmektedir.

İmam Başvuru Şartları için son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği şartlar ise;

1– Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetleri sınıfında görevli olan personeller için aranan “Ortak Nitelik” şartına uygun olmak,

2– En az imam hatip lisesi olmak koşulu ile Ön lisans veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmak,

3– Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı yazılı ve sözlü sınavlarından geçer not sahibi olmak, şartlarına uygun olunması gerekmektedir.

İmam Olmanın Şartları Neler?

 1. Namaz kıldıracak kimse en başta Müslüman olmalıdır.
 2. İmamın âkıl-bâliğ olması da şarttır. Delinin, sarhoşun, bülûğa ermemiş çocuğun imam olması sahih değildir.
 3. İmam erkek olmalıdır. Kadın erkeğe imam olmaz.
 4. İmamın, namaz sahih olacak kadar Kur`an`dan ezberi olması lâzımdır.
 5. İmamın özürlü olmaması da lâzımdır. Özürlünün namazı, özürlüye has hükümler taşıyan bir namazdır. Özürlü olmayanlar, özürlü olanlara uyamazlar. Körün imamlığı sahihtir. Ama ondan daha ehil kimse varsa, onun imamlığa geçirilmesi tenzihen mekruh olur.

Yukarıda saydığımız şartlar, imamlık için temel şartlardır. Bu şartlar bulunduktan sonra imamlığa en liyakatli olan kimseler sırasıyla şunlardır: İmamın önce, îtikadı düzgün, fıkha vakıf, bilhassa namaz mes`elelerini iyi bilir bir kimse olmasına dikkat edilir. Bu mes`eleleri aynı derecede bilen birkaç kişi varsa tercih şöyle yapılır: Önce Kur`an`ı en iyi okuyan veya Kur`an`ı en fazla ezbere bilen kimse aranır. Bunda da müsâvi iseler, haramdan en çok sakınan, en müttakî olan kimse imam olur. Bunda da eşitseler, tercih sırası şöyle olur: Yaşça en büyük olan, ahlâkı daha güzel olan, herkesin rağbetini kazanmış olup cemaatın sayısını çoğaltan, daha şerefli ve asîl bir aileden gelen ve en nihayet sesi güzel olan… Bununla beraber, cemaat arasında ev sahibi veya o mahallin resmen vazifeli imamı varsa, bunların imameti öncelik kazanır. İsterse yukarıda saydığımız vasıflara tamamen sâhip olmasınlar.

 • İnsanlara imamlık yapacak kimsenin maddî ve mânevî temizliğine son derece dikkat etmesi, her hâliyle cemaatten üstün bir seviyede olması gerekir. Bilhassa elbise ve çorap temizliğine dikkat etmeli, güzel kokular sürünmeli, soğan-sarımsak gibi, rahatsız eden kokulu şeyler yemekten sakınmalıdır.
 • Fâsık ve bid`atçı kimselerin imam olmaları tahrîmen mekruhtur. Çünkü bunlar, dinî amellerde lâubalice davranırlar. Böyle kimselerin arkasında kılınan namazın sevabı ve fazileti de olmaz. Sadece borçtan kurtulunmuş olur. İmam Muhammed ile İmam Mâlik`e göre bunlara esasen iktidâ câiz de değildir.
 • Kadının kadına imam olması mekruh olmakla beraber câizdir. Bu takdirde imam olan kadının, cemaatın önünde değil, aralarında birinci safın tam ortasında durması gerekir.
 • İmam olan zât, cemaatı nefret ettirecek şeylerden sakınmalıdır. Meselâ bir imamın kırâeti veya tesbihleri cemaata ağırlık verecek derecede uzatması doğru değildir. Cemaatı tenfir, mekruh sayılmıştır. Resûlüllah Efendimiz bu hususta şöyle buyurur: “İçinizden biri imam olduğu takdirde namazı uzatma yolunu tutmasın. Zira cemaatın içinde büyük vardır, küçük vardır. Hasta vardır, zayıf vardır. Önemli işi olanlar da bulunur. Kendi başına namaz kılan ise, namazı dilediği kadar uzatabilir.”
 • “Üç kişi vardır ki, namazları başlarından bir karış yukarıda kalır. (Allah tarafından kabûl olunmaz).
 1. Kendisini sevmiyen, nefret eden bir cemaata imam olan şahıs,
 2. Geceyi kocası kendisine kızgın olarak geçiren kadın,
 3. Birbirine düşman kesilen iki kardeş…”
 • İmamın rükû` ve secde tesbihlerini, cemaatın sünnet üzere tamamlamalarına imkân vermiyecek derecede acele davranması da mekruhtur. Cemaat yetişsin diye rükû`u uzatmak da mekruhtur.
 • İmamın kendisine kolay gelen âyet ve sûreleri okuması vâcibdir. Henüz iyice ezberliyemediği yerleri okumamalıdır.

Düz Lise Mezunları Nasıl İmam Olur?

İmam hatip lisesi mezunu olmayan bir kişinin imam olmak istemesi halinde üniversite sınavlarına girmek, üniversitelerin İlahiyat Fakültelerinde 2 yıllık ön lisans eğitimi ya da 4 yıllık lisans eğitimi almaları gerekir.

Herkes İmam Olabilir Mi?

İmam hatip lisesi mezunu olanların imam olabilmesinin yanında düz liseden mezun olduktan sonra ilahiyatta 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans eğitimi alan kişiler de imam olabiliyor. Sadece erkeklerin yapabildiği imamlık mesleği için hafızlık şart değildir.

İmam Olmak İçin KPSS den Kaç Puan Almak Gerekiyor?

KPSS B grubu KPSSP-124, ön lisans mezunları için KPSSP-123 orta öğretim mezunları için KPSSP-122 puan türünden en az olmak şartı ile 60 puan almak

İmamlar Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzde imamlar tecrübe ve statülerine göre 3.600 TL ile 4.500 TL arası maaş alabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hoca İle DHBT Mülakatlarına Hazırlık Eğitimi