dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

KPSS’ye Girmeden DHBT Sınavına Girilebilir mi?

KPSS’ye Girmeden DHBT Sınavına Girilebilir mi?
16.10.2021

DHBT sınavına girmek için KPSS’ye girme zorunluluğu var mı?

DHBT adayları KPSS sınavına girmek zorundandır, adaylar DHBT’ye gireceği mezuniyet alanında KPSS’ye girmek zorundadır, Şöyleki lise mezunları lise DHBT sınavına gireceği için lise düzeyinde KPSS sınavına girmek zorundadır.

DHB’ye son sınıfta okuyanlar girebilir mi?

DHBT sınavına son sınıfta okuyan lise öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Mezun olmuş ve mezun olacak lise, önlisans ve lisans öğrencileri başvurabilir. KPSS puanı gibi 2 yıl geçerli bir puan olduğu için 2 yıl içerisinde okulu bitirecek öğrencilerde sınava başvurabilir fakat okulu bitmeden bir tercih yapamaz.

2024 DHBT’ye Kimler Girebilir?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

DHBT puanı iki yıl geçerli olduğundan 2024 DHBT puanı bir daha ki 2026 DHBT’ye ye kadar geçerlidir. 2024 DHBT Başvuruları yapılırken:

 1. Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2024 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 2. Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2024 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 3. DHBT puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2024 DHBT’ye girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.
 4. Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN!
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)

KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) KİM TARAFINADAN NASIL YAPILACAK?

 1. DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.
 2. DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.
 3. KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

 1. Ömer dedi ki:

  Kolay gelsin ben kpss başvuru yaptım sınava yetişemedim dhbt ye girince puan hesaplanır mı naıl olur yardımcı olursanız sevirim tşk

 2. Hüseyin dedi ki:

  Selamın aleyküm ben kpss ye girdim ama puanlar 1 Aralık’ta aciklaniyo dhbt de 27 Kasım’da bu sıkıntı olurmu

 3. cabbar dedi ki:

  kpss yi kaldırsınlar bence niye zorlaştırıyorsunuzki yazık değilmi?

 4. Hacer güven dedi ki:

  Merhaba ben busene lösemi oldum engelli raporum var dhbt ye girmek için e kpss mi normal kpss yemi girmeliyim fiziksel engelim yok

 5. Fatma Nur Koçak dedi ki:

  İktisat lisans mezunuyum. Daha sonra ilahiyat ön lisans okudum ve kuran kursu hocası olmak istiyorum. Hangi düzeyde kpss ve dhbt ye girmem gerekiyor.

 6. Hafize dedi ki:

  İlitam 3. sınıf öğrencisiyim fahri hocalık yapıyorum seneye 4.sınıf bitmeden birsonraki senenin fahrilik mulakatları olacak. Kpss ve dhbt ye lisantan gireceğim. Mülakat zamanı okul bitmemiş olduğu için mülakata başvurabilirmiyim, yoksa diplomam henüz önlisans olduğu için mülakatlara giremezmiyim? Bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi? Aslında kararsız kaldım bir yıl boşta kalmak istemiyorum ama eşimin ısrarıyla kpss lisansa basvurdum

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi