dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

2022 Yılı DHBT Hakkında Tüm Merak Edilenler!

2022 Yılı DHBT Hakkında Tüm Merak Edilenler!
13.09.2021

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı kadro atamalarında kullanılan “yeterlilik” sınavı kaldırıldı. Yerine ise “DHBT” ismi verilen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi getirildi. Peki bu teste kimler girecek, içerik nasıl olacak onlara bakalım.

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlamış olduğu duyuruda şu bilgilere yer vermişti:

Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.

Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz   konusu kadrolara 15 Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Başkanlığımız din hizmetleri  sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Müezzin-kayyımlık, imam hatiplik, Kuran kursu öğreticiliği gibi kadroları tercih edebilmek için adayların kesinlikle DHBT’ye katılmaları gerekmektedir. DHBT’ye katılmayan adayların ilgili kpss puanı hesaplanamayacağından atanmaları da mümkün olmayacaktır.

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN !
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)


2022 Kimler DHBT’ye başvurabilir?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

2022 Düz lise ve herhangi bir Önlisans mezunları DHBT’ye başvurabilir mi?

Bu konuyla ilgili ne ösym, ne de Diyanet Başkanlığı net bir açıklama yapmadı ama kimlerin başvuracağı konusunda “Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları yerine getiren adaylar başvurabilir” denmektedir.  Bu diğer şartları da diğer atamalardan ve mevzuattan şu şekilde yorumlayabiliriz:
1- Kur’an kursu öğreticiliği kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

 • İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
 • KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak, şartları aranır.

2- İmam-hatiplik kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

 • İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
 • İmam-hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak,
 • KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak, şartları aranır.

3- Müezzin-kayyımlık kadrosuna kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

 • Lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Hafız olmak (İmam hatip lisesi mezunları için bu şart aranmaz.),
 • KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak,

şartları aranır. Bu şartlara ek olarak artık DHBT’ye girmiş olup ilgili puanı alma şartı da aranacaktır.

Tüm kadrolarda ortak olarak en az imam hatip lisesi mezunu olma şartı aranmaktadır. Eğer imam hatip lisesi mezunu değilseniz ön lisansta ya da lisansta din hizmetleri ile ilgili bir bölüm okumanız gerekmektedir.  Sadece düz lise mezunlarının DHBT’ye girmesine gerek yoktur. İlgili din sınıfı atamalarına başvurmaları mümkün değildir. Aynı şekilde din hizmetleri ile ilgili herhangi bir ön lisans okuyanların da DHBT’ye girmesine gerek yoktur, girseler de atamaları yapılmayacaktır. Ancak imam hatip lisesi mezunu olup farklı bir ön lisans okuyanlar bu sınava girip din hizmetleri sınıfına atanabilirler.

2022 DHBT SINAV KAPSAMI NE ŞEKİLDE OLACAK?

2022 DHBT Konuları ve Soruları

A-) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.

B-) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

2022 DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

 1. İslam İnanç Esasları
 2. İslam İbadet Esasları
 3. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
 4. Siyer
 5. İslam Ahlakı

C-) DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

2022 DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

 1. Tefsir
 2. Fıkıh
 3. Hadis
 4. Akaid & Kelam
 5. İslam Tarihi
 6. Dinler ve Mezhepler Tarihi
 7. Dini Hitabet

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN !
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)

2022 DHBT Puan Hesaplanması

a) Sınava katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların birlikte hesaplandığı öğrenim düzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.

b) Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.

PUAN TÜRLERİ TESTLERE GÖRE PUAN AĞIRLIKLARI
KPSS-Genel Yetenek KPSS-Genel Kültür DHBT-1 DHBT-2
KPSSP-122 (Ortaöğretim düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-123 (Ön lisans düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-124 (Lisans düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40

c) DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSSGenel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kağıdı üzerinde cevap vermemiş adayların KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.

d) KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları, DHBT sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
ETİKETLER: ,
Yorumlar

 1. Ziya dedi ki:

  ben düz lise mezunuyum bir türlü anlamadım şimdi ben sınava katılabiliyormuyum katılamıyormuyum

  1. Cennet dedi ki:

   Merhaba, imam ya da kuran kursu öğreticisi vb mesleklere girmek istiyorsanız ya İmam Hatip lisesi mezunu olmanız ya da 2 yıllık veya 4 yıllık ilahiyat vb İslami ilimler gibi bir bölüm mezunu olmanız şart. Katilamiyorsunuz yani. Ancak İmam Hatip lisesi okursanız ya da bir önlisans, lisans bölümü okursanız girebilirsiniz

   1. ayşegül dedi ki:

    şuan islami ilimler 2. sınıfta okuyorum ancak düz lise bitirdim kuran kursu öğreticisi olmak için bu sınava girebilir miyim? ya da başka bir sınava mı girmem gerekiyor

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi