dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

Din Kültürü Öğretmenliği Mezunu DHBT’ye Girebilir mi?

Din Kültürü Öğretmenliği Mezunu DHBT’ye Girebilir mi?
06.10.2021

Din Kültürü Öğretmenliği Mezunu DHBT’ye Girebilir mi?

Din İşleri Başkanlığında din ile alakalı görevlerde yer almak için DHBT sınavına girmek zorunludur.

Kimler DHBT Sınavlarına Başvurabilir?

DHBT sınavına son sınıfta okuyan lise, önlisans ve lisans öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Mezun olmuş lise, önlisans ve lisans öğrencileri başvurabilir.

Din Kültürü Öğretmenliği son sınıf öğrencileri ve mezunlar DHBT’ye girebilirler.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyen lisans mezunları KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri ile birlikte Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılmak zorundadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri sonuçları da kullanılacaktır.

Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerden DHBT’ye lisans düzeyinde katılacak olanların KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna ve lisans düzeyinde Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) katılmaları zorunludur.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak amacıyla sınava girecek adayların, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruları, sınava başvuru yapmadan önce dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
Yorumlar

  1. Altun Özmeşe dedi ki:

    Bir özel kolejde Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Diyanette görev almak istiyorum. KPSS sınavından kaç puan almam gerekiyor. 2023 DHBT sınav tarihi hakında bilgi verebilir misiniz?

2024 DHBT VIP Hazırlık Paketi