dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

Kimler 2022 DHBT’ye Girebilir?

Kimler 2022 DHBT’ye Girebilir?
Tüm DHBT Kitapları Bu Adreste!
28.08.2021

2022 DHBT’ye Kimler Girebilir?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

DHBT puanı iki yıl geçerli olduğundan 2020 DHBT puanı bir daha ki 2022 DHBT’ye ye kadar geçerlidir.

2022 DHBT Başvuru Şartları

 1. Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 2. Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 3. DHBT puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2022 DHBT’ye girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.
 4. Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Ayrıca;

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani, halen imam hatipte okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açık Öğretim İHL’de okuyup bir sonraki DHBT sınavına kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Tabi ki mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat Ön Lisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava “mezun olacakları kategoriden” girebilirler.

Ön lisans diploması almaya hak kazanmış ya da sınava başvurduğu yıl hak kazanacak adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Aynı şekilde 4 yıllık fakülte diploması almaya hak kazanmış ya da sınava başvurduğu yıl hak kazanacak adaylar sınava ön lisans düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri iki yıllık bitirecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyan ve 2. sınıfta olanlar iki yıllık bitirecek durumda iseler, ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Bir adayın hem KPSS Lisans’a hem de KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir.

Yorumlar

 1. Şahsına münhasır dedi ki:

  Ben ihl ve ön lisans mezunuyum. Bir de başka bir lisans okuyorum bu dönem mezun olacam. Dhbt sınavına lisans kategorisiyle girebilir miyim? Kpss ye lisanstan girecem..

 2. Ahmet Dursun dedi ki:

  Ben İslam’ı ilimler okuyorum hazırlık sınıfı şuan dhbt sınavına girebilir miyim

  1. Betul dedi ki:

   Merhabalar ben imam hatıp mezunuyum önlisans mezunuyum farklı bolumden dhbt gırme sansım varmı acaba

 3. Aysel dedi ki:

  Ben bu sene ilahiyat 1. Sınıftayım hem kpss hem dhbt sınavlarına başvurabilir miyim

 4. Esra dedi ki:

  Ben Farklı bir lisans programı mezunuyum imam-hatip lisesi bitirdim . DHBT sınavına Hangi
  kategoriden girebilirim.

 5. Ahmet dedi ki:

  Hocam, 2022 yılında dhbt sınavı na girdiğimde ilahiyat 4.sinif olacağım ben dhbtye hangi düzeyde gireceğim hangi düzeyde başvuru yapacagim

  1. harun dedi ki:

   cevap buldunuz mu acaba sorunuza

 6. Rukiye dedi ki:

  2015-Eğitim Fakültesi Dkab mezunuyum? Dhbt’ye girebiliyor muyum?

 7. İlker dedi ki:

  Hocam ben diğer lisan+ ilahiyat önlisans+ ihl bitirdim. 2022 dhbt sınavına lisans olarakmı yoksa ilahiyat önlisans olduğu Için önlisans dhbt yemi gireceğim

  1. harun dedi ki:

   ilker bey ben de aynı durumdayım cevap buldunuz mu