dhbt2022 dhbtdhbt ders notlarıdhbt kitaplarıdhbt kursları

Son Sınıf Okuyanlar 2022 DHBT’ye Girebilir mi?

Son Sınıf Okuyanlar 2022 DHBT’ye Girebilir mi?
16.10.2021

DHBT’ye son sınıfta okuyanlar girebilir mi?

DHBT sınavına son sınıfta okuyan lise öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Mezun olmuş ve mezun olacak lise, önlisans ve lisans öğrencileri başvurabilir. KPSS puanı gibi 2 yıl geçerli bir puan olduğu için 2 yıl içerisinde okulu bitirecek öğrencilerde sınava başvurabilir fakat okulu bitmeden bir tercih yapamaz.

DHBT sınavına girmek için KPSS’ye girme zorunluluğu var mı?

DHBT adayları KPSS sınavına girmek zorundandır, adaylar DHBT’ye gireceği mezuniyet alanında KPSS’ye girmek zorundadır, Şöyleki lise mezunları lise DHBT sınavına gireceği için lise düzeyinde KPSS sınavına girmek zorundadır.

2022 DHBT’ye Kimler Girebilir?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

DHBT puanı iki yıl geçerli olduğundan 2022 DHBT puanı bir daha ki 2022 DHBT’ye ye kadar geçerlidir. 2022 DHBT Başvuruları yapılırken:

 1. Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 2. Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 3. DHBT puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2022 DHBT’ye girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.
 4. Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN!
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)

KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) KİM TARAFINADAN NASIL YAPILACAK?

 1. DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.
 2. DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.
 3. KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

DHBT Okulu - Instagram Hesabı
ETİKETLER: ,
Yorumlar

 1. Yusuf kandemir dedi ki:

  Selamün aleyküm Ben son sınıf lisans öğrencisiyim kpss ve dhbt ye girdim beni mülakata alırlar mı atama olur mu nasıl oluyor açıklayabilir misiniz

  1. Mücahit dedi ki:

   Bende aynı durumdayım mülakata girmek için dioplama şart diyorlar . Şimdi biz mülakata girmezsek mezun olduktan sonra atamaya nasıl başvurucaz

  2. Firdevs dedi ki:

   Hocam ben de aynı durumdayım nasılsın oluyor

 2. Sinan dedi ki:

  Üniversite son sınıf öğrencileri geçici mezuniyet belgesi ile mülakata girebiliyor diye duymuştum doğru mudur bu bilgi yoksa mezun olamadan mülakata giremiyor muyuz

 3. Halis dedi ki:

  Dört yıllık tarih mezunuyum
  Ayrıca 2 yıllık İlahiyat mezunum
  DHBT ye hangisinden gireceğim
  Teşekkür ederim

2024 DHBT VIP Hazırlık Paketi